Wzmocnij osłabione serce i popraw jego pracę

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak dbać o serce i cieszyć się długim zdrowiem? Czym się odżywiać, by poprawić pracę układu krwionośnego i wzmocnić najważniejszy mięsień w naszym ciele? Czy istnieją sprawdzone sposoby? Zapraszamy do lektury!

Popraw nawyki żywieniowe

Aby wzmocnić serce i poprawić jego pracę, warto wyrobić kilka dobrych nawyków żywieniowych. Jak się odżywiać, by poprawić pracę serca?

Zadbaj o to, by w codziennej diecie pojawiły się:

  • Produkty bogate w potas, wapń, selen i mangan (banany, rośliny strączkowe, orzechy, zielony groszek, szpinak, brokuły, soja i jej pochodne)
  • Witaminy – C, D, E, B3 i B6 (znajdziesz je w jarmużu, cytrusach, papryce, rybach, olejach roślinnych, migdałach, orzechach i kiełkach)
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym zmniejszysz ryzyko miażdżycy (tłuste ryby, tłuszcze roślinne)
  • Produkty bogate w antyoksydanty (zielona herbata, mięta, oregano, gorzka czekolada, owoce i warzywa, orzechy)

Ogranicz cukier, sól oraz tłuszcze zwierzęce w pożywieniu

Jedną z najzdrowszych dla serca diet jest dieta śródziemnomorska. Aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, zalecana jest rezygnacja z soli w posiłkach, unikanie potraw typu fast food, zastępowanie tłuszczów zwierzęcych tłuszczami roślinnymi oraz redukcja spożywanego cukru i słodyczy.

Bądź aktywny fizycznie

Aktywności fizyczne takie jak bieganie, czy godzinny spacer pomagają wzmocnić Twoje ciało oraz serce. Aby zadbać o zdrowie, zwiększyć wydolność sercowo-naczyniową i zredukować codzienny stres (który również może się przyczyniać do chorób serca), warto uprawiać regularnie ćwiczenia rozciągające, pływanie lub ćwiczyć jogę.

Stosuj suplementację

Aby wzmocnić serce, możesz stosować dodatkowo suplementy diety. Preparaty, które mają na celu wzmocnić pracę serca, są dostępne na rynku w postaci kapsułek, tabletek, nalewek i płynów. W ich składzie najczęściej znajdziesz kwasy tłuszczowe Omega-3, magnez, potas oraz pakiety niezbędnych witamin.

Rodzaj i dawkowanie danego preparatu najlepiej uzgodnić przed rozpoczęcia stosowania z lekarzem, by nie dopuścić do interakcji z zażywanymi lekami!

Inne sposoby

Dobre nawyki, które przyczyniają się do dobrej kondycji serca to spożywanie każdego dnia szklanki wody z sokiem z połówki cytryny, dodawanie natki i korzenia pietruszki do potraw oraz spożywanie regularnie czosnku.