Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Podjęcie wczesnych czynności resuscytacji może zwiększyć dwukrotnie szanse na przeżycie poszkodowanego. Jakie są podstawowe zasady pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia? Zapraszamy do lektury!

Zatrzymanie akcji serca – co warto wiedzieć?

Zatrzymanie akcji serca to ustanie mechanicznej czynności serca, wynikające z zaburzeń w przewodzeniu impulsów elektrycznych kierujących pracą mięśnia sercowego. Wskutek arytmii serce nie może prawidłowo pompować krwi i przestaje bić.

Objawy zatrzymania akcji serca mogą przypominać objawy zawału. Należą do nich:

  • Bezdech
  • Brak reakcji na bodźce
  • Uczucie niepokoju, załamanie
  • Brak tętna

Nagłe zatrzymanie akcji serca rzadko dotyczy osób młodych, zwykle ma podłoże kardiologiczne i jest pierwszym objawem choroby wieńcowej lub kardiomiopatii.

Resuscytacja – co robić?

Najważniejsze, by podjąć resuscytację i nie przerywać jej aż do przyjazdu karetki. Naprzemienne wdechy i uciskanie klatki piersiowej należy wykonywać w proporcji 2 wdechy do 30 uciśnięć. Zanim przystąpimy do resuscytacji, należy ocenić bezpieczeństwo i stan przytomności chorego.

  • Jeśli osoba reaguje, należy ją zostawić w pozycji, w jakiej się ją zastało i zadzwonić po karetkę. Stan poszkodowanego należy regularnie monitorować i stosować się do zaleceń służby ratunkowej.
  • Jeśli osoba wykazuje brak reakcji na bodźce, należy poprosić o pomoc i wezwanie karetki. W tym czasie trzeba udrożnić drogi oddechowe i obrócić poszkodowanego na plecy. Głowę odchylamy ku tyłowi i oceniamy, czy osoba oddycha.
  • Jeśli poszkodowany oddycha, należy ułożyć go na boku i wezwać pomoc.
  • Jeśli oddech jest nieprawidłowy lub poszkodowany nie oddycha, należy podjąć natychmiast czynności resuscytacyjne. Cykl powtórzeń resuscytacyjnych należy kontynuować do momentu poprawy stanu poszkodowanego, przyjazdu pogotowia ratunkowego lub zagrożenia bezpieczeństwa.

Jak ocenić stan przytomności poszkodowanego?

Aby ocenić, czy poszkodowany oddycha, należy poszukać prawidłowego oddechu:

  • Obserwując ruchy klatki piersiowej
  • Wsłuchując się w szmer powietrza w czasie wdechu i wydechu
  • Przykładając rękę do twarzy poszkodowanego, tak, by wyczuć strumień powietrza

Pamiętaj, nagłe zatrzymanie akcji serca nie musi prowadzić do śmierci! Wczesne podjęcie resuscytacji w oczekiwaniu na karetkę zwiększa szanse przeżycia poszkodowanej osoby nawet 2 – 3 – krotnie!