Choroby serca to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Podjęcie wczesnych czynności resuscytacji może zwiększyć dwukrotnie szanse na przeżycie poszkodowanego. Jakie są podstawowe zasady pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia? Zapraszamy do lektury!
Zatrzymanie akcji serca to ustanie mechanicznej czynności serca, wynikające z zaburzeń w przewodzeniu impulsów elektrycznych kierujących pracą mięśnia sercowego. Wskutek arytmii serce nie może prawidłowo pompować krwi i przestaje bić.
Objawy zatrzymania akcji serca mogą przypominać objawy zawału. Należą do nich:
Nagłe zatrzymanie akcji serca rzadko dotyczy osób młodych, zwykle ma podłoże kardiologiczne i jest pierwszym objawem choroby wieńcowej lub kardiomiopatii.
Najważniejsze, by podjąć resuscytację i nie przerywać jej aż do przyjazdu karetki. Naprzemienne wdechy i uciskanie klatki piersiowej należy wykonywać w proporcji 2 wdechy do 30 uciśnięć. Zanim przystąpimy do resuscytacji, należy ocenić bezpieczeństwo i stan przytomności chorego.
Aby ocenić, czy poszkodowany oddycha, należy poszukać prawidłowego oddechu:
Pamiętaj, nagłe zatrzymanie akcji serca nie musi prowadzić do śmierci! Wczesne podjęcie resuscytacji w oczekiwaniu na karetkę zwiększa szanse przeżycia poszkodowanej osoby nawet 2 – 3 – krotnie!