Zawał serca to bardzo popularna choroba, która dotyka prawie 100 000 Polaków rocznie, więc każdy pacjent powinien zmienić swój dotychczasowy tryb życia, aby zminimalizować powikłania i powrót choroby. Podpowiemy,więc jak powinna wyglądać droga powrotu do zdrowia po zawale serca.
To co spożywamy po zawale serca ma duże znaczenie, dlatego taka dieta powinna zostać dobrana indywidualnie. Stosowanie diety musi sprzyjać w utrzymanie prawidłowej masy ciała, chyba że jest konieczna redukcja tkanki tłuszczowej. Ważne, jest aby ograniczać duże ilości potraw, które mają w sobie cholesterol np. tłuste mięso, smalec, masło i żółte sery. Sól też nie jest wskazanym produktem, tak samo jak alkohol. Więc co taka osoba powinna jeść po zawale mięśnia sercowego? Nic innego jak potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają stężenie trójglicerydów i podwyższają ten „dobry cholesterol” HDL w krwi. W twojej diecie powinny pojawić się ryby morskie, olej lniany i orzechy włoskie. Jak również dobrze jest spożywać produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.
Sport i ćwiczenia są wskazane , ale na pewno w mniejsze intensywności i krótsze niż godzinę. Zaleca się wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Zanotowano, że każdy wzrost o jedną jednostkę wydolności fizycznej w MET pozwala na zmniejszenie przyczyny zgonu. Najbardziej polecane formy po zawale serca to na pewno marsz, jazda na rowerze i pływanie. Pamiętaj, aby twój wysiłek fizyczny był zawsze regularny i nie wyczynowy.
Uwaga! Jeśli pod czas treningów poczujesz kołatanie serca, należy jak najszybciej zaprzestać ćwiczeń i zgłosić się do lekarza.
Trening, który jest regularny i prowadzi się go według zaleceń lekarza poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Obniża również stężenie glukozy, jak i poprawia samopoczucie pacjentów po zawale. Jak już się utarło – ruch to nieodłączna część zdrowego ciała i ducha.
Taka rehabilitacja kardiologiczna pozwala na powrót chorego do całkowitej aktywności fizycznej. a także niweluje ryzyko powrotu zawału. Rehabilitacja składa się z trzech etapów: