Strona główna Porady Zawał serca – jak wygląda powrót do zdrowia?

Zawał serca – jak wygląda powrót do zdrowia?

Autor: e-Arteria.pl

Zawał serca to bardzo popularna choroba, która dotyka prawie 100 000 Polaków rocznie, więc każdy pacjent powinien zmienić swój dotychczasowy tryb życia, aby zminimalizować powikłania i powrót choroby. Podpowiemy,więc jak powinna wyglądać droga powrotu do zdrowia po zawale serca.

Zawał serca – odpowiednia dieta

To co spożywamy po zawale serca ma duże znaczenie, dlatego taka dieta powinna zostać dobrana indywidualnie. Stosowanie diety musi sprzyjać w utrzymanie prawidłowej masy ciała, chyba że jest konieczna redukcja tkanki tłuszczowej. Ważne, jest aby ograniczać duże ilości potraw, które mają w sobie cholesterol np. tłuste mięso, smalec, masło i żółte sery. Sól też nie jest wskazanym produktem, tak samo jak alkohol. Więc co taka osoba powinna jeść po zawale mięśnia sercowego? Nic innego jak potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają stężenie trójglicerydów i podwyższają ten „dobry cholesterol” HDL w krwi. W twojej diecie powinny pojawić się ryby morskie, olej lniany i orzechy włoskie. Jak również dobrze jest spożywać produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.

Zawał serca – czy można uprawiać sport?

Sport i ćwiczenia są wskazane , ale na pewno w mniejsze intensywności i krótsze niż godzinę. Zaleca się wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Zanotowano, że każdy wzrost o jedną jednostkę wydolności fizycznej w MET pozwala na zmniejszenie przyczyny zgonu. Najbardziej polecane formy po zawale serca to na pewno marsz, jazda na rowerze i pływanie. Pamiętaj, aby twój wysiłek fizyczny był zawsze regularny i nie wyczynowy.

Uwaga! Jeśli pod czas treningów poczujesz kołatanie serca, należy jak najszybciej zaprzestać ćwiczeń i zgłosić się do lekarza.

Trening, który jest regularny i prowadzi się go według zaleceń lekarza poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Obniża również stężenie glukozy, jak i poprawia samopoczucie pacjentów po zawale. Jak już się utarło – ruch to nieodłączna część zdrowego ciała i ducha.

Zawał serca – rehabilitacja

Taka rehabilitacja kardiologiczna pozwala na powrót chorego do całkowitej aktywności fizycznej. a także niweluje ryzyko powrotu zawału. Rehabilitacja składa się z trzech etapów:

  • Pierwsze działanie powoduje stopniowe uruchomienie chorego, diagnozuję się jego stan psychiczny, jak również ocenia stan kliniczny przed rozpoczęciem drugiego etapu. Trwa on do kilku dni i zachodzi na terenie szpitala. Pierwszy etap obejmuje ćwiczenia oddechowe, rozluźnienie kończyn, jak również spacery po korytarzu i wchodzenie po schodach.
  • Drugi etap zapobiega ewentualnej niepełnosprawności, która może nastąpić po zawale. To rehabilitacja prowadzona stacjonarnie bądź ambulatoryjnie trwa najdłużej do 12 tygodni. Rehabilitacja w drugim etapie obejmuje ćwiczenia wytrzymałościowe i ogólnorozwojowe.
  • Trzeci etap rehabilitacji trwa do końca życia. I obejmuje upodobania w aktywności fizycznej samego chorego.