Zawał serca – jak wygląda powrót do zdrowia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zawał serca to bardzo popularna choroba, która dotyka prawie 100 000 Polaków rocznie, więc każdy pacjent powinien zmienić swój dotychczasowy tryb życia, aby zminimalizować powikłania i powrót choroby. Podpowiemy,więc jak powinna wyglądać droga powrotu do zdrowia po zawale serca.

Zawał serca – odpowiednia dieta

To co spożywamy po zawale serca ma duże znaczenie, dlatego taka dieta powinna zostać dobrana indywidualnie. Stosowanie diety musi sprzyjać w utrzymanie prawidłowej masy ciała, chyba że jest konieczna redukcja tkanki tłuszczowej. Ważne, jest aby ograniczać duże ilości potraw, które mają w sobie cholesterol np. tłuste mięso, smalec, masło i żółte sery. Sól też nie jest wskazanym produktem, tak samo jak alkohol. Więc co taka osoba powinna jeść po zawale mięśnia sercowego? Nic innego jak potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają stężenie trójglicerydów i podwyższają ten „dobry cholesterol” HDL w krwi. W twojej diecie powinny pojawić się ryby morskie, olej lniany i orzechy włoskie. Jak również dobrze jest spożywać produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.

Zawał serca – czy można uprawiać sport?

Sport i ćwiczenia są wskazane , ale na pewno w mniejsze intensywności i krótsze niż godzinę. Zaleca się wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Zanotowano, że każdy wzrost o jedną jednostkę wydolności fizycznej w MET pozwala na zmniejszenie przyczyny zgonu. Najbardziej polecane formy po zawale serca to na pewno marsz, jazda na rowerze i pływanie. Pamiętaj, aby twój wysiłek fizyczny był zawsze regularny i nie wyczynowy.

Uwaga! Jeśli pod czas treningów poczujesz kołatanie serca, należy jak najszybciej zaprzestać ćwiczeń i zgłosić się do lekarza.

Trening, który jest regularny i prowadzi się go według zaleceń lekarza poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Obniża również stężenie glukozy, jak i poprawia samopoczucie pacjentów po zawale. Jak już się utarło – ruch to nieodłączna część zdrowego ciała i ducha.

Zawał serca – rehabilitacja

Taka rehabilitacja kardiologiczna pozwala na powrót chorego do całkowitej aktywności fizycznej. a także niweluje ryzyko powrotu zawału. Rehabilitacja składa się z trzech etapów:

  • Pierwsze działanie powoduje stopniowe uruchomienie chorego, diagnozuję się jego stan psychiczny, jak również ocenia stan kliniczny przed rozpoczęciem drugiego etapu. Trwa on do kilku dni i zachodzi na terenie szpitala. Pierwszy etap obejmuje ćwiczenia oddechowe, rozluźnienie kończyn, jak również spacery po korytarzu i wchodzenie po schodach.
  • Drugi etap zapobiega ewentualnej niepełnosprawności, która może nastąpić po zawale. To rehabilitacja prowadzona stacjonarnie bądź ambulatoryjnie trwa najdłużej do 12 tygodni. Rehabilitacja w drugim etapie obejmuje ćwiczenia wytrzymałościowe i ogólnorozwojowe.
  • Trzeci etap rehabilitacji trwa do końca życia. I obejmuje upodobania w aktywności fizycznej samego chorego.