Zawał serca nie dotyczy tylko osób starszych

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jednym z głównych objawów zawału serca jest ból w klatce piersiowej, ryzyko zawału wzrasta z wiekiem, zależy od predyspozycji genetycznych, trybu życia i stosowanej diety. Jak to możliwe, że coraz częściej zawał serca dotyczy młodych ludzi?

Czym jest zawał serca?

Zawał serca to efekt choroby niedokrwiennej, której najczęstsze przyczyny to nadmierne stężenie cholesterolu we krwi oraz odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego zmniejsza się światło naczyń i przepływ krwi (wraz z tlenem i substancjami odżywczymi) zostaje ograniczony i układ krążenia, w tym także serce, nie może prawidłowo pracować. Schorzenie to może być leczone farmakologicznie lub zabiegowo.

Jakie są inne przyczyny niedokrwienia serca?

Niedokrwienie serca jest powiązane z takimi schorzeniami jak nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy. Może wystąpić u osób z wadami serca lub skłonnością do tworzenia się zakrzepów. Ryzyko zachorowania wzrasta w przypadku, gdy jest się narażonym na długotrwałe sytuacje stresowe, a także, gdy nie stosuje się odpowiedniej diety.

Wśród czynników ryzyka zawału serca wymieniane jest także:

  • Palenie papierosów
  • Nadużywanie alkoholu

Ryzyko zawału serca zależy od wieku, płci oraz predyspozycji genetycznych. Dlaczego zawał serca coraz częściej dotyczy osób młodych? Co na to wpływa?

Zawał serca u młodych osób

Natłok pracy, stresujące obowiązki, siedzący tryb życia, nadwaga, nadużywanie alkoholu i papierosów oraz niewłaściwa dieta – każdy z tych czynników może doprowadzić do zawału serca przed 30 rokiem życia. Inne przyczyny zawału przed czterdziestką to niedoczynność tarczycy lub wrodzone zaburzenia gospodarki lipidowej. O ile na genetyczne predyspozycje nie mamy wpływu, o tyle tryb życia możemy zmienić, wymaga to jedynie zaparcia i samodyscypliny. Warto więc dbać o siebie i nie lekceważyć swojego zdrowia.

Jakie są objawy zawału serca? Co robić w przypadku ataku?

Jeden z głównych objawów zawału serca to gwałtowny i silny ból klatki piersiowej, stale narastający i trwający ponad 20 minut. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do okolic szyi, barków, rąk, brzucha, a nawet pleców. Chory odczuwa duszności oraz niepokój, jest osłabiony, może mieć mdłości i wymioty. Pierwsze objawy często są dyskretne i łatwo je przeoczyć, im wcześniej wezwie się pomoc, tym lepsze będą wyniki leczenia zawału.

Do wczesnych objawów zawału serca należą między innymi nudności, zawroty głowy, kołatanie serca, blada skóra oraz zlewne poty. Aby wykluczyć zawał, przeprowadza się badanie EKG i oznacza wskaźniki krwi. Tego typu diagnostyka może zostać przeprowadzona w każdym oddziale ratunkowym. Warto regularnie monitorować własne zdrowie, by wykryć stan przedzawałowy możliwie jak najwcześniej i od razu zareagować. Jeśli tylko zauważysz u siebie lub bliskiej osoby wczesne objawy zawału serca, jak najszybciej udaj się do lekarza lub zadzwoń po karetkę pogotowia.