5 niepokojących sygnałów, które wysyła Ci Twoje serce

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Odczuwasz ból w okolicy klatki piersiowej lub często masz do czynienia z kołataniem serca? Jeśli niepokojące objawy pojawiają się często i bez powodu, oznacza to, że warto jak najszybciej udać się do lekarza – kardiologa. Oto 5 niepokojących sygnałów, na które warto zwrócić uwagę!

Oto 5 niepokojących sygnałów, które wysyła Ci Twoje serce

#1 Ból w klatce piersiowej

Ból w piersiach to jeden z najważniejszych objawów wskazujących na zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Tzw. dusznica bolesna może wynikać z niedotlenienia serca i sugerować pojawienie się zawału. Bólom najczęściej towarzyszą zawroty głowy i arytmia. Jeśli trwa on więcej niż 15 minut, z pewnością można podejrzewać zawał!

#2 Kołatanie serca

Kołatanie serca jest odczuwane najczęściej jako niemiarowe i nieregularne bicie serca. Nieregularne skurcze, jeśli występują często i trwają długo, mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli odczuwamy często kołatanie i nie wynika ono z wysiłku fizycznego lub sytuacji stresogennych, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

#3 Omdlenia

W sytuacji, gdy nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, może dojść do omdlenia. Dzieje się tak najczęściej z powodu zaburzeń rytmu serca lub chorób naczyń krwionośnych (np. w wyniku zaczopowania tętnic). Powtarzające się omdlenia wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach.

#4 Duszność

Cierpisz na nawracające duszności? Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny kończy się zadyszką? Objaw ten może wskazywać na zaburzenia w pracy serca, które są bardzo groźne, ponieważ w ich wyniku może dojść do niedotlenienia i niedożywienia wielu narządów! Jeśli odczuwasz często zmęczenie i nie możesz złapać oddechu, należy jak najszybciej udać się do lekarza – kardiologa.

#5 Obrzęki

Jeśli nasz układ krwionośny nie funkcjonuje prawidłowo, może się to przejawiać także dolegliwościami skórnymi. Obrzęki na kończynach dolnych (najczęściej w okolicy kostek stóp lub w dolnej części tułowia), sinienie skóry – to oznaki, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych zaburzeniach pracy serca!

Chcesz się dowiedzieć więcej o chorobach układu krwionośnego? W poprzednim wpisie Choroby serca, o których warto wiedzieć omawiamy najgroźniejsze choroby układu krwionośnego. Sprawdź koniecznie, by zadbać o swoje zdrowie i układ krążenia!