Choroby układu krążenia są w wielu krajach główną przyczyną zgonów, a także inwalidztwa. Mimo dużej znajomości czynników ryzyka oraz dużego rozwoju metod leczenia, w Polsce także borykamy się z tym problemem.
Czynniki ryzyka chorób układu krążenia to czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu krążenia. Zaliczamy do nich:
Część z wyżej wymienionych czynników możemy zmodyfikować (np. dietę lub styl życia), na inne niestety nie mamy wpływu (np. wiek lub występowanie w rodzinie chorób serca). Problem jest dość poważny, ponieważ choroby serca i układu krążenia mogą doprowadzić do długotrwałej niepełnosprawności.
Choroby, które mogą wywołać niepełnosprawność to:
Ich powikłania mogą być bardzo ciężkie i doprowadzić np. do zawału serca lub udaru mózgu.
Choroby układu krążenia diagnozuje się podczas wywiadu lekarskiego, a także badań takich jak echokardiografia, EKG oraz RTG klatki piersiowej. W leczeniu chorób serca najważniejsza jest profilaktyka, stosowanie odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczna, dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta. Im wcześniej zostaną one rozpoznane, tym większe szanse, że uda się uniknąć ciężkich i poważnych powikłań (takich jak niewydolność serca, zawał serca, czy udar mózgu i w rezultacie – niepełnosprawność).
Poza opieką medyczną i odpowiednim leczeniem ważne jest także wsparcie w rodzinie. Pomóc niepełnosprawnemu wrócić do formy po chorobach serca może profesjonalna rehabilitacja pod opieką fizjoterapeuty, a także wysokiej jakości sprzęt rehabilitacyjny, z którego chory może korzystać zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domowym zaciszu.