Plastik, czyli cichy zabójca Twojego serca

Niniejszy artykuł pod tytułem Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przeszczep serca – jak długo można żyć po przeszczepie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

O szkodliwości plastiku mówi się dość często, ponieważ wiele firm nie stosuje się do zasad recyklingowania. Niektórzy z przedsiębiorców nawet nie zdają sobie sprawy, z tego, że rodzaj stosowanego opakowania wpływa nie tylko na naturalne środowisko, ale także na człowieka i jego zdrowie. Czy produkcja opakowań plastikowych rzeczywiście jest taka zła?

Jak plastik wpływa na układ krążenia?

Istnieje wiele badań wskazujących na to, że plastik jest szkodliwy, zarówno w postaci opakowań, z których korzystamy na co dzień, jak i później, w postaci składowanych odpadów. Z tego też powodu produkcja opakowań plastikowych budzi wiele kontrowersji.

Zawarty w niektórych plastikowych opakowaniach bisfenol A, po przeniknięciu do ludzkiego organizmu łączy się z podobnymi receptorami, co ludzkie hormony. Niestety substancja ta może się przedostawać do pożywienia, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Po wchłonięciu przez ludzki organizm bisfenol A może wywoływać zmiany w DNA, co jest groźne w szczególności dla kobiet w ciąży i niemowląt. O szkodliwości tej substancji przekonuje między innymi Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów.

Bisfenol A może zakłócić rozwój płodu, pozostawiając mu tzw. pieczątkę metaboliczną, czyli zakodowaną informację, by gromadził on zbyt duże zapasy tłuszczów. Po narodzeniu dziecko będzie miało zaburzony metabolizm, co poskutkuje otyłością na całe życie, pomimo stosowanych diet. W konsekwencji taka osoba może cierpieć na poważne choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, schorzenia układu krążenia, a także nowotwory.

Produkcja opakowań plastikowych – jak od niej odejść?

Biorąc pod uwagę szkodliwość tworzyw sztucznych, zamiast plastiku lepiej postawić na opakowania kartonowe, włókna roślinne lub opakowania wielokrotnego użytku. Dobrym przykładem są prototypy nowych butelek Carlsberg, do ich produkcji nie użyto żadnych tworzyw sztucznych, a jedynie włókna drzewne. Inny przykład to pudełka dla biznesu produkowane przez polską firmę Packhelp. Opakowania te zostały wykonane z przyjaznego dla naturalnego środowiska kartonu i nawet nadruki na nich są ekologiczne – wykonuje się je z farb na bazie wody.

Produkcja opakowań plastikowych – czy Polacy potrafią segregować śmieci, w tym plastik?

Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów odpady definiuje się jako „każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć, lub do których pozbycia został zobowiązany”.

Nierozsądna gospodarka odpadami ma poważne konsekwencje w postaci:

  • strat zasobów i energii (do produkcji odpadów),
  • zajmowania dużych terenów (na składowanie odpadów),
  • zanieczyszczania powietrza, wody i gleby (w wyniku składowania, przetwarzania i spalania odpadów),
  • emisji zanieczyszczeń powietrza (po spalaniu odpadów).

Mimo wprowadzonych w życie regulacji i rosnącej świadomości ekologicznej aż 34% Polaków nadal nie segreguje śmieci, a aż 2/3 konsumentów, nawet jeśli to robi, to nie wierzy, że takie działania mają sens. My wiemy, że ma, a Ty?