Serce człowieka to tuż obok mózgu jeden z naszych najważniejszych organów. Jego zadaniem jest ciągłe przepompowywanie krwi. Dzięki niemu nasze pozostałe narządy są dotlenione i odżywione i mogą funkcjonować prawidłowo. Jak jest zbudowane nasze serce?
Ludzkie serce dzieli się na dwie części, są to: serce prawe oraz serce lewe, oddzielone przegrodą. W prawej części krąży krew żylna, natomiast w lewej części krąży krew tętnicza. Nasze serce składa się także z czterech jam, są to 2 przedsionki i 2 komory, odpowiednio lewe i prawe. Przedsionki leżą w części górnej, natomiast komory w dolnej części serca.
Jeśli chodzi o położenie serca, leży ono w klatce piersiowej i jest nieznacznie przesunięte ku lewej części ciała. Narząd ten leży wewnątrz worka osierdziowego, osierdzie utrzymuje nasze serce w prawidłowej pozycji.
Ważne elementy serca, to także:
Ludzkie serce tłoczy krew do dwóch obiegów – małego (płucnego) i dużego. Krążenie płucne zaczyna się w prawym przedsionku, natomiast krążenie obwodowe, w lewym. Praca serca to stałe i naprzemienne kurczenie i rozkurczanie. Pracuje ono w cyklu dwufazowym.
W fazie rozkurczowej krew wpływa do przedsionków, które zaczynają się skurczać. Dzięki temu możliwe jest przepchnięcie krwi przez zastawki do komór. Gdy komory serca napełnią się krwią, zaczyna się druga faza cyklu pracy serca, czyli faza skurczowa.
Napełnione krwią komory kurczą się, zastawki się zamykają (by zapobiec cofaniu krwi do przedsionków). Po otwarciu się zastawki płucnej i zastawki aorty krew przepływa z komory prawej do płuc i z komory lewej do naczyń prowadzących do innych narządów. Cały ten dwuetapowy proces trwa około 1 sekundy!
Najgroźniejsze choroby, na które może być narażone nasze serce, to:
Chcesz się dowiedzieć więcej o układzie krwionośnym? W poprzednim wpisie zatytułowanym Choroby serca, o których warto wiedzieć omawiamy najczęstsze i najgroźniejsze choroby układu krwionośnego. Sprawdź koniecznie!